W dniach 2-3 lutego odbyła sie w ramach projektu LOWE wizyta studyjna dotycząca dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania spółdzielni socjalnych. To już drugi wyjazd tego typu jaki zorganizowała Gmina Iwanowice. Prawie rok temu grupa radnych i urzędników gminy odbyła podobną wizytę w spółdzielni socjalnej w Pcimiu i Raciechowicach. Do Klucz pojechali m.in. radni i sołtysi oraz lokalni liderzy i osoby zainteresowane współpracą z powstałą w naszej gminie Spółdzielnią Socjalną “Nad Dłubnią”.
Pierwszy dzień był poświęcony wizycie w Spółdzielni Socjalnej “Opoka” która jest jedną z największych spółdzielni tego typu w Polsce. Obecnie zatrudnia ponad 60 osób. Jej przychody za ubiegły rok wyniosły ponad 2 mln złotych. Spółdzielnia prowadzi m.in. Zakład Aktywności Zawodowej, Restaurację Rodzinną, kursy zawodowe, usługi kateringowe. “Opokę” założyły dwa stowarzyszenia, które również odwiedziliśmy w trakcie wizyty: Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego KLUCZ które prowadzi m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy dla niepełnosprawnych oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne które prowadzi m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych oraz schronisko dla bezdomnych. W trakcie spotkań z przedstawicielami powyższych organizacji poznaliśmy specyfikę ich działalności, źródła finansowania spółdzielczości socjalnej oraz szanse i wyzwania jakie stoją przed przedsiębiorstwami społecznymi.
Wizyta studyjna była również okazją do zapoznania się działaniami oraz planami rozwoju Spółdzielni Socjalnej “Nad Dłubnią”, która została zarejestrowana w KRS w dniu 31 stycznia br. Spółdzielnię założyły dwa podmioty prawne: Gmina Iwanowice oraz Fundacja Małopolska Izba Samorządowa. Członkowie władz spółdzielni: Wacław Karnia, Jacek Kwiatkowski, Aldona Okraszewska i Rafał Kowal przedstawili zebranym plan rozwoju spółdzielni. Spotkanie było także okazją do dyskusji na temat ewentualnego pozyskania środków zewnętrznych na utworzenie Inkubatora Kuchennego. Inkubator Kuchenny ma być miejscem przeznaczonym dla drobnych przetwórców produktów rolnych, firm cateringowych oraz rolników, którzy mogą przygotować i przetwarzać swoje produkty w dobrze wyposażonych i przygotowanych do tego celu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomieszczeniach. Pozwali to drobnym przetwórcom spełniać wszelkie wymogi sanitarne nie inwestując własnych środków w urządzenia gastronomiczne, które będą wypożyczać w Inkubatorze Kuchennym i dzięki temu znacząco obniżą koszty wytworzenia swoich produktów.
Drugi dzień wizyty studyjnej był także okazją do podziwiania uroków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili rezerwat przyrodniczy Góry Zborów. O działaniach Spółdzielni Socjalnej “Nad Dłubnią” będziemy na bieżąco informować na stronach internetowych Gminy Iwanowice.